How much should I budget for food at Universal Studios Orlando?

Sharing is caring!

We budget between $20 and $200 for souvenirs and $50 – $100 per person, per day for food when visiting Universal Studios. Therefore if you’re visiting the parks for 3 days I’d advise a minimum of $170 and a maximum of $500 per person. This doesn’t include the cost of parking or park tickets.

How much does food cost at Universal Studios Orlando?

Sites such as TouringPlans.com list menus at Universal’s wide range of restaurants and show that the typical quick-serve meal is around $15 per person. Beverages run $3 for a fountain soda or bottled water, $5.49 and up for a non-alcoholic Butter Beer, and $7 or more for a regular domestic beer or glass of wine.

How much is Universal Studios meal plan?

The full-service plan costs $64.99 per adult per day ($24.99 for kids) and includes everything the quick-service plan does, plus one table-service meal (entrée, soft drink, and select dessert, tax and gratuity not included) per day.

How much should I budget for food in Orlando?

While meal prices in Orlando can vary, the average cost of food in Orlando is $50 per day. Based on the spending habits of previous travelers, when dining out an average meal in Orlando should cost around $20 per person. Breakfast prices are usually a little cheaper than lunch or dinner.

How much money do you need for Universal Orlando?

Currently a 1-day, one-park ticket costs $85 for adults, $79 for children 3 to 9. A 2-day, one-park-per-day ticket, good for admission to either of Universal’s major theme parks (Universal Studios or Islands of Adventure) on each day your ticket is valid, runs $115.99 for adults, $105.99 for children.

How do I save money on food at Universal Studios Orlando?

How to Save on Food Costs at Universal Studios Orlando
  1. Eat Breakfast in the Room. Eat breakfast in your hotel room before heading to the park. …
  2. Plan Ahead. …
  3. Pack Snacks and Drinks. …
  4. Show Your Pass or Membership Card. …
  5. Use Your American Express Card. …
  6. Meal Deals. …
  7. Refillable Popcorn and Drinks. …
  8. Sharing Food.

How much is butterbeer at Universal?

Cold Butterbeer – $7.99. Frozen Butterbeer – $7.99. Hot Butterbeer – $7.99. Butterbeer ice cream – $5.99.

Does Universal have a food package?

How Did the Universal Full Service Dining Plan Work? … The Universal Full Service Dining Plan offers guests one (1) full service meal, one (1) quick service meal, one (1) snack, and one (1) non-alcoholic beverage, per day. The Full Service meal includes an entree, a dessert, and a non-alcoholic beverage.

Does Universal still have dining plan?

The Universal Orlando Resort is no longer offering its Dining Plan options for Guests. … With over 100 different dining locations to choose from, enjoy the convenience, savings and selection in Universal Studios Florida™, Universal’s Islands of Adventure™ and Universal CityWalk™.

How much is the quick service dining plan?

Disney World Package PLUS Quick Service Dining
PER ADULT PER CHILD
Quick Service Dining Plan $55 Per Night* $26 Per Night*

How much does a normal dinner cost?

The average commercially-prepared meal costs around $13. Even if you rarely spend this much money at one time when you eat out, consider frequency. Two meals for $6.50 will add up to the same price. By contrast, the average meal prepared at home costs around $4 for groceries – a $9 savings per person per meal.

How much should I budget for food at Disney World?

Such a family could generally expect to spend anywhere between $70 to $200 or more for a full day of eating at Disney World, a figure that includes breakfast, lunch, dinner, and snacks. On most mornings, we grab a pastry and coffee at the resort or park which runs about $20 for a family of four.

How much does a breakfast cost?

How much does your breakfast cost?
Product Total Cost Per Unit
Cheerios (on sale) 2.99 0.37
Coffee – Starbucks 9.50 0.38
English muffins 3.39 0.57
English muffins on sale 3.39 0.28

How much does it cost to rent out Universal?

Given that the starting price of the Private VIP Tour is $3,099 (not including theme park tickets, which start at $170 per person, per day, for park-to-park access) for five people, with additional guests ages 3 and up costing an extra $350 each (up to 12 people), it simply isn’t an option for most families.

Is Disney cheaper than Universal?

With that said, Universal is less expensive than Walt Disney World in most ways. Park tickets and food prices are not particularly noticeable, but the big one is hotel rates. Not only is Universal significantly cheaper, but its resorts include perks that would cost additional money at Walt Disney World.

Is 4 days at Universal too much?

4 days is not too much! You’ll be able to take a more relaxed pace. And you can re-ride your favorites multiple times! I love Universal because it’s so relaxed and sometimes it’s nice not to have to do much planning.

Sharing is caring!

Scroll to Top